Go Bus taastas haruldase uunikumbussi

Go Bus taastas haruldase uunikumbussi

Gobus_Ikarus256

Täna esitles Go Bus Tartus Eesti Rahva Muuseumi ees haruldast uunikumbussi Ikarus 256, mille taastamistööd kestsid ligemale 10 aastat. Eestis on selliseid sõidukeid seni teadaolevalt registreeritud vaid üks.

Go Busi Lõuna-Eesti piirkonnajuhi Ramses Riive sõnul on 1989. aastal Ungaris toodetud bussi taastamise peamiseks eesmärgiks ajaloolise pärandi säilitamine. „Ajalugu tuleb väärtustada ja alles hoida, et ka noored teaksid millega varem on liigeldud. Taastamise mõte oligi anda ajaloolisele bussile uus elu, säilitada järeltulevatele põlvedele ning ka linnarahvale silmarõõmu pakkuda,“ ütles Ramses Riive.

Taastamistööde eestvedaja, Go Busi vanatehnika hooldaja ja endine bussijuht Heino Jaanus on elu jooksul taastanud palju vanu sõidukeid. „Ikarus on mu kolmas restaureeritud buss. Esialgu oli see päris õnnetus seisus, seina äärde seisma jäänud, luugid ja liistud ära kruvitud. Täna oleme jõudnud nii kaugele, et võib reisijad peale võtta ja sõitma minna. Kui ükskord mootori tuksuma saab, siis on hea tunne,“ rääkis Heino Jaanus.

Vanadele sõidukitele uue elu andja tõdeb, et üksi bussi taastada ei saagi. „Olen küll võtnud projekti eest vedada ja vastutada, aga keretöö ja muu on ikkagi Go Busi kolleegide ühine töö. Olen ise juures, aitan ja juhendan. Iga mutri läbi käimine võtab tohutu aja, lisaks kogu muu töö – liivapritsiga puhastus, istmete polsterdus, värvimise tööd. Ega muidu sellele ligi kümme aastat kulunud,“ tõdes Jaanus.

Viimati sõitis antud buss Eestis kaugliinidel aastal 2001, olles selleks ajaks läbinud üle miljoni kilomeetri. Heino Jaanuse juhendamisel taastati Ikarus 256 kui vanasõiduk, mida tähistava musta numbrimärgi saab buss külge kolme aasta pärast.

Eesti Rahva Muuseumi juurde jääb uuestisünni läbi teinud sõiduk kõigile huvilistele uudistamiseks kuni nädala lõpuni. Edaspidi on võimalik sellega pidulikel puhkudel ka sõitu teha.